Powłoka ceramiczna oraz folia ochronna zapewniają wiele korzyści w zakresie skutecznego zabezpieczenia wyglądu i wartości samochodu.

Jednak samo znalezienie odpowiedniego produktu, a także poprawne nałożenie go np. na karoserię nie zagwarantuje doskonałych, trwałych efektów. Jakość ochrony i ostateczny wygląd powłok zależy od kilku czynników, w tym między innymi od odpowiedniego przygotowania do aplikacji.

Właściwe opracowana powierzchnia zapewnia najdłuższe skuteczne zabezpieczenie karoserii. Lakier jest doskonale chroniony, powłoka dłużej zachowuje swoje właściwości i jest idealne gładka. Wyjaśniamy jak w Unikat Car Studio przygotowujemy samochód do aplikacji powłoki ceramicznej oraz folii ochronnej.

Dokładne oczyszczenie powierzchni

Kompleksowe przygotowanie samochodu to krok, który pomija większość amatorów detailingu. Profesjonaliści nigdy nie powinni pozwolić sobie na taki błąd. Jeśli na pokrywanej folią lub powłoką ceramiczną powierzchni znajduje się pył, kurz lub jakiekolwiek inne zanieczyszczenie, cała praca może pójść na marne. Folia w zabrudzonych miejscach szybko zacznie się odklejać.

Dlatego też proces aplikacji powłok zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia każdego opracowywanego elementu.

Samochód myjemy ostrożnie i precyzyjnie. Czyścimy jego powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń – pyłu, kurzu, żywicy czy ptasich odchodów. Zwracamy uwagę na każdy zakamarek, bardzo istotne są np. zagłębienia klamek czy wszelkie łączenia między poszczególnymi elementami karoserii. Do czyszczenia wykorzystujemy m.in. sprawdzoną metodę dwóch wiader i specjalistyczne preparaty, usuwające nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Wiemy również, że powłoka ceramiczna nie da optymalnych efektów, jeśli zastosuje się ją na powierzchni zanieczyszczonej chemicznie. Dlatego przeprowadzamy odpowiednią dekontaminację chemiczną.

Korekta zarysowań, wgnieceń i odprysków

Po dokładnym wyczyszczeniu samochodu możemy dostrzec nawet najdrobniejsze uszkodzenia karoserii. Kolejnym etapem jest więc usunięcie wszelkich niedoskonałości. W przypadku nowych pojazdów zwykle pracy nie ma zbyt wiele – dokonujemy jedynie drobnych korekt lakierniczych i usuwamy konserwację fabryczną. Gdy jednak powłoka lub folia ma być nałożona na auto używane, zakres działań znacznie się rozszerza. Naszym celem jest doprowadzenie lakieru, felg czy szyb do idealnego stanu. Tylko tak przygotowana powierzchnia będzie zachwycać swoim wyglądem po aplikacji powłok.

Bardzo ważny proces odtłuszczania

Ostatnim krokiem przed aplikacją powłoki ceramicznej i folii ochronnej jest kompleksowe odtłuszczenie wszystkich elementów karoserii. Dzięki temu nałożone powłoki o wiele lepiej przylegają do powierzchni samochodu i dłużej zachowują swoje właściwości. Usuwa się w ten sposób m.in. pastę polerską. To niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku stosowania powłoki ceramicznej – dzięki temu doskonale zwiąże się ona z lakierem. Po odtłuszczaniu samochód jest gotowy do aplikacji folii lub wspomnianej powłoki ceramicznej. Łatwo więc zauważyć, że zamawiając tę usługę zyskuje się tak naprawdę szereg dodatkowych zabiegów, bardzo korzystnie wpływających na wygląd i komfort użytkowania samochodu.