Powłoki ceramiczne są obecnie jedną z najlepszych form ochrony lakieru samochodu. Ich odporność na promieniowanie UV i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, pozwala długo zachować doskonałą estetykę auta. Powłoki ceramiczne ułatwiają również mycie pojazdu.

Dzięki właściwościom hydrofobowym odpychają nie tylko wodę, ale także cząsteczki brudu. W jaki sposób dbać o samochód z powłoką ceramiczną, by jak najdłużej cieszyć się jej wyjątkowymi właściwościami? Udzielamy praktycznych porad.

Uważaj na powłokę, dopóki nie stwardnieje

W trakcie utwardzania powłoka ceramiczna narażona jest na drobne uszkodzenia. Zwykle odpowiednich właściwości nabiera po ok. 48 godzinach, ale pełne utwardzenie może trwać nawet 1-2 tygodnie w zależności od rodzaju produktu oraz czynników środowiskowych, takich jak temperatura czy wilgotność.

Podczas utwardzania unikaj pozostawiania na karoserii zabrudzeń, parkowania w słońcu lub pod drzewem i wszelkiego rodzaju mechanicznego ścierania lakieru.

Myj samochód co 3-4 tygodnie

Niektórzy właściciele pojazdów z nałożoną powłoką ceramiczną zakładają, że skoro zdecydowali się na takie rozwiązanie, nie muszą już myć auta. Wierzą w wyjątkowe właściwości „samooczyszczenia” tej powierzchni. To fakt – po utwardzeniu powłoka ceramiczna staje się śliska i zyskuje efekt hydrofobowy, dzięki któremu woda, kurz, brud i inne zanieczyszczenia po prostu zsuwają się z samochodu. Wciąż jednak drobne cząsteczki brudu mogą przylegać do powlekanej powierzchni. Między innymi z tego powodu zaleca się mycie auta z powłoką ceramiczną co kilka tygodni, najlepszym rozwiązaniem, z którego osobiście korzystamy to mycie pojazdu na myjni samoobsługowej.

Nie czyść pojazdu w pełnym słońcu

Jeśli myjesz samochód w bezpośrednim świetle słonecznym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na karoserii pojawią się plamy i smugi wody. Unikaj tego, czyszcząc auto w cieniu lub w garażu i tym samym uzyskując idealnie gładką, błyszczącą powierzchnię. Najlepiej zawsze myć samochód wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem – słońce będzie wtedy na najniższym poziomie.

Wykorzystuj metodę dwóch wiader

Samochód z nałożoną powłoką ceramiczną pod żadnym pozorem nie powinien być czyszczony w myjni automatycznej. Kolejnym dobrym rozwiązaniem do umycia pojazdu będzie metoda dwóch wiader. Polega ona na użyciu jednego wiadra do namaczania rękawicy myjącej, podczas gdy drugie służy do czyszczenia rękawicy ze ściągniętego z samochodu brudu. Zacznij od opłukania auta (możesz wykorzystać wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową) w celu usunięcia wszelkich luźnych zanieczyszczeń. Możesz również zastosować pianę aktywną z neutralnym ph, ten proces pozwoli na pozbycie się wierzchniego brudu, który mógłby wejść w strukturę rękawicy myjącej. Następnie napełnij wiadra. Do mycia samochodu z powłoką ceramiczną najlepiej stosować szampony przeznaczone do tego typu powierzchni, które charakteryzują się neutralnym pH. Zmieszaj je z wodą i stosując wspomnianą metodę dwóch wiader delikatnie umyj auto, zaczynając od górnych elementów. Ostatnie kroki to spłukanie samochodu oraz osuszenie jego powierzchni. Tę drugą czynność możesz wykonać np. za pomocą ściereczki z mikrofibry o splocie frotte wykonanej z poliestru i poliamidu. Odpowiednie osuszenie pojazdu zagwarantuje idealny połysk lakieru, niwelując również ryzyko powstawania plam wodnych.

Sięgnij po pomoc ekspertów

Gdy odbierasz samochód, na który została nałożona powłoka ceramiczna, możesz podpytać osoby specjalizujące się w zabezpieczaniu karoserii powłoką ceramiczną o to, które preparaty wykorzystuje się do konserwowania tego typu powłoki. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów specjalistycznych produktów. Pamiętaj jednak, by stosować je po dokładnym umyciu auta i nigdy w bezpośrednim świetle słonecznym. Możesz również od czasu do czasu zgłosić się do ekspertów na kontrolę powłoki ceramicznej. W Unikat Car Studio nie tylko dokładnie sprawdzamy jakość powłoki, ale także chętnie doradzamy naszym klientom najefektywniejsze rozwiązania w zakresie jej pielęgnacji.